16.03.2017

Андрей Ковачев: Да не оставяме политическия вакуум в страните от Западните Балкани да бъде запълнен от други геополитически играчи

Андрей Ковачев заяви, че с обръщането на ЕС към собствените си вътрешни проблеми в последните две години и изолационизма на новия американски президент, в Западните Балкани се е получил политически вакуум, който е позволил на Русия да засили геополитическото си присъствие. Това поставя под съмнение евроатлантическата ориентация на страната. На мартенското заседание на Европейския парламент в Страсбург бе приет Докладът за Черна гора 2016, за който Андрей Ковачев бе докладчик за групата на ЕНП. В речта си преди гласуване на доклада, той допълни, че „от друга страна, корупцията, зависимите медии и неефективните съдебни системи в редица страни в региона, позволяват на определени лидери да нагнетяват напрежение чрез националистическо говорене и междуетническо противопоставяне, като се представят за „спасители на нацията“, като в същото време тази реторика е прикритие за икономически престъпления и нелегални дейности. В отворилия се балкански вакуум,  подобни националистически искри, като референдумът в Република Сръбска, влакът Белград-Митровица, опитът за преврат в Черна гора, националистическото говорене в Сърбия срещу държави-членки на ЕС, като България, както и ситуацията в Македония, не са никак безобидни.“

Евродепутатът смята, че ЕС трябва да изпрати категоричен сигнал до страните в региона, че западно балканските страни имат европейска перспектива с конкретна времева рамка, а също така трябва да ги насърчи да ограничат националистическа реторика, антидемократичните злоупотреби и корупцията и да продължат с реформите в различни сектори за да отговорят на критериите за членство. „В тази връзка, не по-малко важно е да продължим с подкрепата на евроатлантическата интеграция на Западните Балкани, тъй като това е от ключово значение за стабилността и напредъка в региона и извън него. През 2016 г. Алиансът отвори вратите за Черна гора. Досега 25 членки подписаха присъединителния протокол, за да може Черна гора да стане 29-ият член на НАТО.“

Ковачев изтъкна стабилния прогрес, който Черна гора е постигнала в преговорния процес, която към момента преговаря по 26 и е затворила две предприсъединителни глави. „Приветствам посоката на Черна гора да остане по пътя на евроатлантическото развитие, което е в полза, както на гражданите, така и на целия регион.“

 

 

 

< Назад